Aktualności
OKAM/ FSO Park/ WXCA
Adam Czyżewski: Pustka w sercu miasta. Szansa na re-kompozycje Warszawy. Nowa Oś Saska
21 listopada, II dzień Konferencji godz. 10.30– 12.20
Plac marsz. Józefa Piłsudskiego stanowi centrum wydarzeń o charakterze ogólnopaństwowym. To bardzo dobrze. Ale czy ma szansę stać się czymś więcej w znaczeniu przestrzennym? W końcu była to pierwsza w dziejach miasta, a więc sięgająca czasów saskich próba przebicia osi urbanistycznej w kierunki wschód – zachód. I ostatnia. Inne, pomijając inwestycje drogowe, nawet nie weszły w fazę poważnego projektowania, a co dopiero realizacji.
Mowa tu o przywróceniu komunikacji na osi saskiej w dobrze pojętej skali pieszego ruchu. Od zbiorowo przeżywanych, masowych i świątecznych wydarzeń na Placu i pieszego szlaku prowadzącego dalej w stronę Krakowskiego Przedmieścia, a nawet jeszcze dalej w kierunku centrum akademickiego na Powiślu i samej Wisły, po celebrowane prywatnie, intymne spotkania po drugiej stronie kolumnady Pałacu Saskiego, a więc w Ogrodzie Saskim. I wreszcie przywrócenie tej osi dalej na zachód, w stronę obecnego osiedla za Żelazna Bramą i Mirowa.
Aktem założycielskim może być w tym wypadku jedynie pełne zagospodarowanie architektoniczne i planistyczne Placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Przede wszystkim jego zachodniej pierzei – Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic zamykających Plac Małachowskiego. Będzie to początek i, miejmy nadzieję, na nim się nie skończy.
Nie tylko Pałac. Miastotwórcza rola rekonstrukcji pierzei przy pl. Piłsudskiego w Warszawie/panel.
21 listopada, II dzień Konferencji godz. 10.30– 12.20
Panel dyskusyjny na temat odbudowy zachodniej pierzei Placu marsz. Józefa Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego rozpocznie się o godz. 8.30 tego dnia od zwiedzania odsłoniętych fundamentów Pałacu Saskiego i Pałacu Bruhla i będzie kontynuowany w Pawilonie SARP przy ul.Foksal 2.
Złożona przez miasto Warszawę zapowiedź rekonstrukcji Osi Saskiej na zachód od Ogrodu Saskiego (plan Nowego Centrum Warszawy z 2020), wymaga rozwinięcia zaawansowanych prac projektowych także na terenie Ogrodu i terenach przyległych. Te zaś podlegają procedurom planistycznym niezależnym od działań miasta i w ten sposób muszą być rozwijane.
Temu zagadnieniu poświęcone będą wypowiedzi uczestników spotkania: po stronie architektury – Marty Sękulskiej-Wrońskiej, Andrzeja Bulandy/ prezentacja założeń projektu / oraz wystąpienia Michała Owadowicza, Grzegorza Pyzikiewicza, Anny Marii Wierzbickiej i Szczepana Wrońskiego. Panel poprowadzi Adam Czyżewski. Wykład Marzeny Suchockiej i Hazema Kalaji przybliży możliwości usług ekosystemowych dla mieszkańców do zastosowania w Ogrodzie Saskim.
Anna Gola i Paweł Sulik przedstawią wyniki interdyscyplinarnych warsztatów spółki Pałac Saski. Warsztaty dotyczyły odpowiedzi na pytanie czy rozwiązania historyczne można wpisać we współczesne potrzeby.
Dyskusja będzie zatem dotyczyła rekonstrukcji jednego z najważniejszych centrów struktury przestrzennej całego miasta, jak się wydaje struktury bezpowrotnie heterotopicznej, a więc pozbawionej jednej centralnej dominanty.
Nowe życie Głównego Urzędu Pocztowego w centrum Krakowa
20 listopada, I dzień Konferencji godz. 11.00– 14.00
Główny Urząd Pocztowy przy ul. Wielopole 2 w centrum Krakowa - przepiękny i ikoniczny budynek - wkrótce zyska nowe życie za sprawą rewitalizacji przeprowadzanej przez ZEITGEIST Asset Management. W miejscach dawnych biur i pustostanów powstanie wysokiej klasy hotel wraz z nowym, wewnętrznym dziedzińcem. Ideą jest, aby przyszły hotel był budynkiem otwartym i przyjaznym dla mieszkańców.
Gmach ten jest ważnym obiektem zabytkowego Krakowa, wręcz symbolem rozwoju metropolii. Powstał w latach 1887-1889, zaprojektowany przez Franza Setza, który nadał mu styl tzw. renesansu północy. Na przestrzeni czasu budynek pełnił różne funkcje, wielokrotnie go przebudowywano, a fasada wykończona oryginalnie szlachetnymi tynkami została zasłonięta innymi materiałami. W latach trzydziestych XX wieku, przeprowadzono remont i rozbudowę siedziby poczty wedle projektu Fryderyka Tadaniera, krakowskiego architekta epoki modernizmu. Kolejne przebudowy, prowadzone w latach PRL-u, zniszczyły wiele elementów dawnej architektury, a dobudowa nowoczesnego hotelu w miejscu Pałacyku Pareńskich zmieniła kontekst urbanistyczny.
Po zmianie właściciela budynku w 2019 roku w gmachu pocztowym prowadzane były badania stratygraficzno-odkrywkowe pod kierownictwem konserwator Bożeny Boby-Dygi oraz badania architektoniczne dr hab. Anny Bojęś-Białasik. W trakcie badań wykonano łącznie 729 sond i odkrywek. Wiedza uzyskana dzięki tym badaniom pozwoliła architektom z pracowni Baumschlage Berger na zaprojektowanie koncepcji remontu z uwzględnieniem najważniejszych historycznie elementów.
Serdecznie zapraszamy na prelekcję, podczas której zaprezentowana zostanie koncepcja rewitalizacji wnętrz oraz fasady tego niezwykle cennego budynku.
Przygotowania do rewitalizacji byłego Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego
20 listopada, I dzień Konferencji godz. 15.00– 18.30
Patrząc na drapacze chmur dzisiejszej Warszawy, trudno wyobrazić sobie panoramę miasta sprzed 100 lat, kiedy kamienice sięgały przeważnie 4-5 pięter. Przełom zapoczątkowały pierwsze wieżowce o konstrukcji stalowej - a wśród nich perłę stanowił gmach Telefonów i Telegrafu, który po upływie niemal wieku przygotowywany jest dziś do remontu.
Gmach byłego Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ul. Nowogrodzkiej 45 w Warszawie to najcenniejszy historycznie budynek, który wchodzi w skład rewitalizowanego kwartału między ulicami Nowogrodzką, Poznańską a Św. Barbary. W 2019 roku kompleks nieruchomości zakupił od Orange ZEITGEIST Asset Management, firma zarządzająca aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych z siedzibą w Pradze.
Nowogrodzka 45 stanowi wybitny przykład architektury funkcjonalistycznej przedwojennej Warszawy. Równie jednak ważne, co nowatorska konstrukcja stalowa, było znaczenie gmachu jako siedziby nowo utworzonego Urzędu Telekomunikacyjnego. Urząd ten umożliwił powszechną dostępność w Polsce jednego z najbardziej przełomowych wynalazków telekomunikacji - telegrafu. Projekt budynku opracował w 1929 nowy generalny projektant z Ministerstwa Poczty i telegrafu, Julian Puterman.
W najbliższych latach, dzięki ścisłej współpracy z historykami i konserwatorami, powstanie tu unikalny na skalę europejską obiekt, w którym tkanka zabytkowa i nowe technologie będą współgrać ze sobą w rytmie natury. Zanim jednak to nastąpi, konieczne było przeprowadzenie szczegółowych badań historycznych, stratygraficznych i architektonicznych.
Serdecznie zapraszamy na prelekcję, podczas której zaprezentowany zostanie wybór badań zrealizowanych na obiekcie w ciągu ostatnich pięciu lat, a także przedstawione zostaną najciekawsze odkrycia i publikacje.
Przemo Łukasik i Łukasz Zagała laureatami tegorocznej Honorowej Nagrody SARP
październik 2024
Przemo Łukasik i Łukasz Zagała zostali laureatami tegoroczej Honorowej Nagrody SARP .
Wręczenie nagrody oraz wystawa laureatów odbędzie się podczas Gali w Warszawie w siedzibie SARP w dniu 13 grudnia 2024 roku. Wielkie gratulacje.
21 listopada 2024/ drugiego dnia Konferencji będzie można wysłuchać wykładu Przemo Łukasika o intrygującym tytule: L’espace vide.
fot. Jacek Poremba
Zmarł Józef Rykwert
20 października 2024
Najwybitniejszy współczesny znawca, a także znakomity praktyk architektury. Odszedł w wieku 98 lat. Pozostawił za sobą wspaniałe życie i wiele książek. I wielu przyjaciół. Od czasu wizyty w jego domu w Londynie byłem z Nim w stałym kontakcie. To było dla mnie bardzo ważne. Było i jest. I dlatego pamięć o Nim jest błogosławiona. Także dla mnie.
Adam Czyżewski
Na moim blogu publikuję wywiad przeprowadzony z Józefem Rykwertem w jego londyńskim domu w 2018 roku. Zapraszam
Pracownia WXCA wyróżniona w ramach International Architecture Awards 2024
23 września 2024
Koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, autorstwa warszawskiej pracowni WXCA, wyróżniono w kategorii „restoration/renovation” w ramach International Architecture Awards 2024. Była jedną z ponad 850 prac biorących udział w konkursie. Nagroda przyznawana jest od 2004 roku przez The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design, Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Designu i Studiów Urbanistycznych oraz Metropolitan Arts Press Ltd.
Pałac Saski/ WXCA
Wystawa Retrowersje w Elblągu
lipiec 2024
40 lat dziejów odbudowy Elbląga, temat wystawy Retrowersje, która pierwotnie była prezentowana w Elblągu, a następnie w lipcu, w warszawskim pawilonie SARP, to znakomite podsumowanie zmiany poglądów w polskich środowiskach zawodowych związanych z konserwacją zabytków architektury. Zdając sobie sprawę z istnienia powodów, dla których zmiana ta dokonała się w Elblągu, a nie w Krakowie, Poznaniu czy nawet w Warszawie, należy w tym miejscu złożyć hołd odwadze, talentowi, inteligencji i mądrej konsekwencji profesor Marii Lubockiej - Hoffmann…
Makieta Starego Miasta w Elblągu, fot. K. Rodziewicz
Spotkanie w Pałacu Saskim
10 lipca 2024
Spotkanie przedstawicieli Konferencji „Między ortodoksją a kreacją” z zespołem komunikacji odbudowy Pałacu Saskiego, przyniosło nie tylko przegląd aktualnie prowadzonych prac. Pozwoliło nakreślić uczestnikom spotkania znacznie szersze perspektywy rekonstrukcji tego fragmentu zabudowy miasta, a więc całej Osi Saskiej.
Pałac Saski/ WXCA