Przygotowania do rewitalizacji byłego Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego
październik 2024
Patrząc na drapacze chmur dzisiejszej Warszawy, trudno wyobrazić sobie panoramę miasta sprzed 100 lat, kiedy kamienice sięgały przeważnie 4-5 pięter. Przełom zapoczątkowały pierwsze wieżowce o konstrukcji stalowej - a wśród nich perłę stanowił gmach Telefonów i Telegrafu, który po upływie niemal wieku przygotowywany jest dziś do remontu.
Gmach byłego Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ul. Nowogrodzkiej 45 w Warszawie to najcenniejszy historycznie budynek, który wchodzi w skład rewitalizowanego kwartału między ulicami Nowogrodzką, Poznańską a Św. Barbary. W 2019 roku kompleks nieruchomości zakupił od Orange ZEITGEIST Asset Management, firma zarządzająca aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych z siedzibą w Pradze.
Nowogrodzka 45 stanowi wybitny przykład architektury funkcjonalistycznej przedwojennej Warszawy. Równie jednak ważne, co nowatorska konstrukcja stalowa, było znaczenie gmachu jako siedziby nowo utworzonego Urzędu Telekomunikacyjnego. Urząd ten umożliwił powszechną dostępność w Polsce jednego z najbardziej przełomowych wynalazków telekomunikacji - telegrafu. Projekt budynku opracował w 1929 nowy generalny projektant z Ministerstwa Poczty i telegrafu, Julian Puterman.
W najbliższych latach, dzięki ścisłej współpracy z historykami i konserwatorami, powstanie tu unikalny na skalę europejską obiekt, w którym tkanka zabytkowa i nowe technologie będą współgrać ze sobą w rytmie natury. Zanim jednak to nastąpi, konieczne było przeprowadzenie szczegółowych badań historycznych, stratygraficznych i architektonicznych.
Serdecznie zapraszamy na prelekcję, podczas której zaprezentowany zostanie wybór badań zrealizowanych na obiekcie w ciągu ostatnich pięciu lat, a także przedstawione zostaną najciekawsze odkrycia i publikacje.