Nie tylko Pałac. Miastotwórcza rola rekonstrukcji pierzei przy pl. Piłsudskiego w Warszawie/panel.

21 listopada, II dzień Konferencji godz. 10.30– 12.20

Panel dyskusyjny na temat odbudowy zachodniej pierzei Placu marsz. Józefa Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego rozpocznie się o godz. 8.30 tego dnia od zwiedzania odsłoniętych fundamentów Pałacu Saskiego i Pałacu Bruhla i będzie kontynuowany w Pawilonie SARP przy ul.Foksal 2.

Złożona przez miasto Warszawę zapowiedź rekonstrukcji Osi Saskiej na zachód od Ogrodu Saskiego (plan Nowego Centrum Warszawy z 2020), wymaga rozwinięcia zaawansowanych prac projektowych także na terenie Ogrodu i terenach przyległych. Te zaś podlegają procedurom planistycznym niezależnym od działań miasta i w ten sposób muszą być rozwijane.

Temu zagadnieniu poświęcone będą wypowiedzi uczestników spotkania: po stronie architektury – Marty Sękulskiej-Wrońskiej, Andrzeja Bulandy/ prezentacja założeń projektu / oraz wystąpienia Michała Owadowicza, Grzegorza Pyzikiewicza, Anny Marii Wierzbickiej i Szczepana Wrońskiego. Panel poprowadzi Adam Czyżewski. Wykład Marzeny Suchockiej i Hazema Kalaji przybliży możliwości usług ekosystemowych dla mieszkańców do zastosowania w Ogrodzie Saskim.

Anna Gola i Paweł Sulik przedstawią wyniki interdyscyplinarnych warsztatów spółki Pałac Saski. Warsztaty dotyczyły odpowiedzi na pytanie czy rozwiązania historyczne można wpisać we współczesne potrzeby.

Dyskusja będzie zatem dotyczyła rekonstrukcji jednego z najważniejszych centrów struktury przestrzennej całego miasta, jak się wydaje struktury bezpowrotnie heterotopicznej, a więc pozbawionej jednej centralnej dominanty.

Previous
Previous

Adam Czyżewski: Pustka w sercu miasta. Szansa na re-kompozycje Warszawy. Nowa Oś Saska

Next
Next

Nowe życie Głównego Urzędu Pocztowego w centrum Krakowa